Bebek Yatağı Nedir?
08.09.2023

Bebek Yatağı Nedir?

Bebek Yatağı Nedir?

 
 
 Bebeklerin en önemli ihtiyaçları arasında sağlıklı uyku gelir. Buna karşılık gelen bebek yatağı ise; bebeğin boyuna, kilosuna ve ebatlarına uygun şekilde özel olarak üretilen yatakları tanımlar. Kullanılan kumaşın doğallığı, omurga desteğine elverişli sertliği ve ebatları bakımından yetişkin yataklarından oldukça farklıdır. Bu nedenle bebek yatağı seçmek özen isteyen bir durumdur.
 
 

Bebek Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 
İlk bakışta çok basit gibi görünen bebek yatağı seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Çünkü doğru yatak seçimi ile bebeğin sağlıklı, mutlu, huzurlu şekilde büyümesi mümkün olur. Dolayısıyla her ebeveynin yatak tercihi yaparken şu parametreleri göz önünde bulundurması gerekir:
 
  • Ebat 
Bebek yatakları özel ölçülerde üretilir, normalden büyük veya küçük yatak kullanmak ise uyku esnasında bebeği tehlikeye sokan bir durumdur. Günün büyük çoğunluğunu yatakta geçiren bebeklerde yatak ebatlarının yaşa ve gelişimsel özelliklere göre değerlendirilmesi gerekir. Bu ebatlar yeni doğan bebekler için 60x120 70x130 iken, 6 aydan büyük bebeklerde 80x130, 100x200 veya 120x200 gibi farklı boyutlar tercih edilebilir. Buradaki karar, hem bebeğin boy ve kilo ölçülerine hem de oda genişliğine bağlıdır.
 
  • Sertlik/Yumuşaklık

     

Bebek yatağının sertliği dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Yumuşak yataklar normalde rahat gibi görülse de aslında omurga sağlığı açısından zararlıdır. Çünkü iskelet gelişiminin tam anlamıyla gerçekleşmediği bebeklik döneminde, kullanılan yatağın sert olması ve omurgayı desteklemesi son derece önemlidir. Ayrıca yumuşak yataklarda bebeğin yatağa gömülerek nefes almada zorlanma riski vardır.

  • Kumaş

Bir diğer önemli konu da kumaş ve malzeme tercihidir. Bebekler hassas cilt yapısına sahip olduklarından, yatak kumaşının ve kılıfının tahriş edici olmaması gerekir. Ayrıca yatağın gece boyunca çeşitli vücut sıvıları ile ıslanma riski olduğundan, hem kolay yıkanabilmesi hem de bakteri tutmaması önemlidir. Bu nedenle doğal, vücuda zarar vermeyen ve temizliği kolay kumaşlar tercih edilmelidir.
 
 
 
Blog Son Eklenenler
Bel Destek Yastığı
04.12.2023

Bel Destek Yastığı

Bel Destek Yastığı Neden Önemli?

Sırt Ağrısı Neden Olur? Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır
04.12.2023

Sırt Ağrısı Neden Olur? Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Uykularınızı Kaçıran Sırt Ağrılarında Yatak Seçiminizin Rolü

Yastık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
09.09.2023

Yastık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ne yazık ki yastık, uyku kalitesi denilince akla ilk gelen şey değil. Aksine yatak ve yorgana kıyasla yastık seçiminin biraz arka planda kaldığı söylenebilir. Fakat insan hayatının ortalama üçte birinin uykuda geçtiği düşünüldüğünde yastık seçiminin önemi de daha net anlaşılabilir. Çünkü doğru yatak, omurga ve iskelet problemlerini önlerken yastık seçimi baş ve boyun sağlığını etkiler. Dolayısıyla aslında yastık seçimi yatağın etkisini en üst düzeye çıkaran ve uyku kalitesini yakından etkileyen önemli bir detaydır. Peki yeterli bir uykuya erişmek için  en sağlıklı yastık hangisidir   seçimi nasıl olmalıdır?

Bebek Yatağı Nedir?
08.09.2023

Bebek Yatağı Nedir?

Gelişimin büyük bölümünün uykuda geçtiği bebeklik döneminde, kullanılan uyku ekipmanlarının önemi oldukça fazladır. Yanlış yatak tercihi, bebeğin gece sık sık uyanarak huzursuz olmasına neden olduğundan gün içindeki beslenme alışkanlıklarını bile kötü yönde etkileyebilir ve çeşitli gelişimsel sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bebeğin sağlıklı bir kas ve iskelet yapısına sahip olmasından gün içindeki mutluluğuna kadar her aşamada devreye giren bebek yatağı , seçiminde, bazı önemli parametrelerin gözden kaçmaması gerekir.

Pedli Yatak Nedir ?
08.09.2023

Pedli Yatak Nedir ?

Pedli yataklar günümüzde çok kullanılan bir üründür. Daha çok çarşaf gibi koruyucu görevi gibi görünen pedli yataklar aslında yatağınıza rahatlık ve konfor katarken bir yandan da uzun ömürlü, kullanışlı bir yapıya sahiptir. Yatak pedlerini genellikle eski yatakları olan ya da aldığı yataktan memnun olmayan kimselerin tercih ettiği bir üründür.  

Sabahları Dinç Uyanmanız İçin Önemli Tüyolar
21.08.2023

Sabahları Dinç Uyanmanız İçin Önemli Tüyolar

Arpi yatak olarak, sabahları dinç uyanmanın sırlarını sizler için derledik.

EN İYİ YATAK HANGİSİDİR ?
21.08.2023

EN İYİ YATAK HANGİSİDİR ?

Yatak Seçimini Şansa Bırakmayın, Vücudunuzun Fizyolojisine Göre Belirleyin!

Uykunun Bağışıklık Sistemi Üzerine Etkileri
21.08.2023

Uykunun Bağışıklık Sistemi Üzerine Etkileri

Uykunun Bağışıklık Sistemi Üzerine Etkileri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.